وبلاگ

هنر، سلامت روحی شما را ارتقا می دهد

هنر، سلامت روحی شما را ارتقا می دهد

مطالعات نشان میدهد که هنر باعث سلامت روح شما می شود حتی اگر در این زمینه ماهر نباشید.
همه ما هنرمند نیستیم .اما همه ما می توانیم نقاشی بکشیم ، مجسمه بسازیم ، رنگ امیزی کنیم ،یا یکی از کارهای هنری را به انجام برسانیم. البته برخی از ما نسبت به دیگران در این زمینه متبحرتر هستیم اما این مساله موضوعیت ندارد. اگر از انجام کار هنری لذت میبرید این کار را انجام دهید. شما درواقع مجبور نیستید که یک کار هنری عالی تحویل دهید ، و حتی اگر تردید دارید که انجام کار هنری برایتان لذن بخش خواهد بود یا نه باز هم ان را انجام دهید. این کار باعث می شود نه تنها به هنر علاقه مند شوید بلکه به سلامت روحتان هم کمک میکنید.بله درست شنیدید ، تحقیقات نشان داده است که :
۱-موسیقی و هنر تاثیر مثبتی بر حالات روانی شما دارند. هنر میتواند موجب بهبود در بیماران مبتلا به سرطان سینه شود. در یک تحقیق مشخص شد که هنر عامل کاهش احساسات منفی و بهبود و تقویت احساسات مثبت است.
۲- هنر میتواند موجب سلامت عمومی شما شده و حال خوبی به شما بدهد.
۳- و در تحقیقات اخیر در سال ۲۰۱۶ ان نتیجه حاصل شد که : با کاهش سطح ” کورتیسول ” هنگام انجام کار هنری میزان استرس در وجود شما به طرز چشمگیری کاهش می یابد صرف نظر از اینکه شما در انجام این کار هنری ماهر هستید یا خیر.
البته هیچ جای تعجب نیست که بگوییم هنر این چنین مزایایی دارد یک محقق میگوید : این امر جای هیچ تعجبی ندارد چرا که این مساله ایده اصلی در مساله هنردرمانی است: همه انسانها خلاق اند و میتوانند این خلاقیت را در هنرهای تصویری بیان کنند. این محقق میگوید : انتظار من این است که این تاثیرات هنر در افردی که به طور حرفه ای این کار را انجم میدهند قوی تر باشد.

آزمایشات:

۳۹ دانش اموز (به تفکیک ۳۳ زن و ۶ مرد ) در رنج سنی ۱۸ تا ۵۹ سال مورد ازمایش واقع شدند. در این گروه افراد متنوعی بودند : ۱۸ نفر از دانش موزان تجربیات محدودی از هنر داشتند ، ۱۳ نفر از انها کمی تجربه داشتند و ۸ نفر در هنر متبحر بودند. این یک ازمایش یک ساعته بود که ۱۵ دقیقه ان برایجمع اوری اطلاعات صرف شد. ۴۵ دقیقه باقیمانده برای کارهای هنری صرف شد. این کارهای هنری شامل کلاژ و سفالگری بود.
این سه گروه به صورت جداگانه یا ترکیبی مورد ازمایش واقع شدند و به ایجاد کار هنری پرداختند. یک هنر درمان هم در اتاق حاضر بود تا هر مساله ای را کنترل کند. میزان “کورتیسول ” در این افراد قبل و بعد از انجام ازمایش سنجیده شد . کورتیسول یک تعیین کننده زیست شناسی است که به استرس مربوط می شود. هرچه سطح ان بالاتر بشد ، استرس بیشتر می شود و برعکس.
علاوه بر انجام این ازمایشات ، در پایان از شرکت کننده ها خواسته شد تا شرح کوتاهی از تجارب شان را بنویسند.یک زن ۳۸ ساله امریکایی –افریقایی بعد از ازمایش اینگونه اظهار داشت که :
این ازمایش خیلی ارامش بخش بود. بعد از گدشت ۵ دقیقه از شروع کار من کمتر احساس عصبی بودن داشتم.انجام کار نری به من این اجازه را داد که چیزها را در چشم انداز قرار دهم.

نتایج :

میزان “کورتیسول ” در حین انجام ازمایش به طرز چشمگیری کاهش پیدا کرده بود. در حقیقت در ۷۵ درصد از مردم کاهش پیدا کرده بود.البته میزان این هورمون ربطی به نژاد و جنسیت و تجربه نداشت و تنها تفاوتهای جزیی در سن و زمان روز به چشم میخورد.
در افراد جوان تر این کاهش بیشتر از افراد مسن بود. به طوری که محقق این ازمایش به این نتیجه کلی رسید که :
فکر میکنم یک دلیل این امر این باشد که افراد جوان تر هنوز به دنبال راه حل هایی برای چالش های پیش رو و استرس ها هستند در حالی که افراد مسن تر– تنها به خاطر با تجربه بودنشان – تدابیر بیشتری در حل مشکلات و مدیریت استرس ها به شکل موثرتری دارند.
در رابطه با زمان روز – تحقیقات نشان داد که میزان استرس در صبح هنگام بیشتر و در ادامه روز کمتر بود. –این مسله ر اینگونه میتوان توضیح داد که مردم خودشان را برای یک روز پرمشغله اماده میکنند و با امور مختلفی درگیر هستند و انتهای روز خودشان را برای استراحت اماده میسازند.
بنابراین اگرچه ممکن است برخی از ما استعداد های بیشتری در هنر داشته باشیم اما حقیقت این است که این مساله اصلا موضوعیت ندارد. به انجام کارهای بپردازید و از ان لذت ببرید و بدانید که منافع زیادی برایتان خواهد داشت.

4 دیدگاه در مورد “هنر، سلامت روحی شما را ارتقا می دهد

نوشتن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما ممکن است از این برچسب ها و خصوصیات HTML استفاده کنید:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

پانزده + سیزده =