وبلاگ

شش راهکار ساده برای غذا دادن بی‌دردسر به کودکان

تغذیه کودک

با این ۶ راه حل ساده، غذا دادن به کودکان خود را راحت‌تر کنید.

غالب والدین مایلند بدانند که چگونه ممکن است کودکانشان به خوبی غذا بخورند و مشکلات تغذیه کودک یا کودکانشان تمام شود.

بسیاری از والدین تمایل دارند در مورد نحوه‌ی غذا خوردن کودکشان مباهات کنند؛ مثلا تماشا کنند که او چطور یک ظرف سالاد کلم را میخورد؛ اما در عین حال فرزندشان حتی سیب زمینی سرخ کرده هم نمی‌خورد و این، نوعی حس ناامیدی در آن ها ایجاد میکند.

اگر از این دسته والدین هستید، پیشهاد ما این است که این مقاله را بخوانید و با این راه کارها تغذیه کودک خود را بهبود بخشید.

 

۱- کودک را بخشی از خانواده قرار دهید.

شاید بگویید: “کودک خود را بخشی از خانواده قرار دهید” یعنی چی؟ کودک  من غرور و شادی من است. ولی منظور من این نبود. من دارم درمورد میز غذاخوری حرف میزنم…

غالبا والدین زمان جداگانه ای را برای غذا دادن به کودکشان اختصاص میدهند؛ از این جهت که راحت تر است و خودشان زمان غذا خوردن راحت تر خواهند بود که البته این باور اشتباهی است.
اگر شما هنگام غذا خوردن، کودکتان را با خانواده همراه کنید، این باعث می‌شود که کودک با دیدن غذا خوردن خانواده و شما، به خوردن راغب شود.

حتی اگر گاهی این مساله با سختی هایی همراه باشد، باید بر این روش مصر بمانید و سعی کنید کودک تا حد ممکن با خانواده غذا بخورد.
به خاطر داشته باشید که این مساله برای زمان بزرگسالی شان هم به کار می آید و در کنار خانواده بودن به نفع آن‌هاست.
پس قبل از هر چیز این کار را شروع کنید و کودک را با خانواده همراه کنید؛ چه روی پای خودتان چه روی یک صندلی بلند. اجازه دهید کودک حس کند که بخشی از خانواده است.

 

۲- غذایتان را با کودکتان شریک شوید.

نه تنها حضور کودک در زمان صرف غذا مهم است بلکه بهتر است غذایتان را با او شریک شوید تا زندگی راحت تری داشته باشید. برخی از والدین تمایل دارند غذای جداگانه ای برای کودک درست کنند یا غذایی به آن‌ها بدهند که با غذای خودشان کاملا متفاوت است. البته درست است که در غذا دادن به کودکان باید از برنامه غذایی خاصی استفاده کرد، اما شراکت شما با آن‌ها در غذا خوردن عادات تغذیه کودک را طبیعی تر خواهد نمود.

 

۳- درمورد غذا با کودک خود حرف بزنید.

این مساله به دو مورد قبلی هم مربوط می شود و راه حل مناسبی است.  ایا شما به کودک خود میگویید که او دارد چه چیزی میخورد ؟  ایا به او از فواید خوردن میگویید ؟ شاید بیشتر مردم این کار را میکنند اما اگر شما هم این کار را بکنید و در مورد غذا با او حرف بزنید ، کودک به خوردن راغب تر خواهد شد. مثلا نام غذا را به او بگویید ، یا اینکه این غذا سرد است یا گرم یا اینکه در مورد خوردن به طور کلی حرف بزنید.

به او بگویید با خوردن این غذا بزرگتر و قوی تر خواهد شد واین غذا او را شاد تر خواهد کرد. حتی اگر او در سنی است که معنی این حرف ها را نمیفهمد ، باز هم بر او اثر گذار خواهد بود و او را به خوردن مشتاق تر می نماید.  وقتی در حال پختن یا اماده کردن غذا هستید به او بگویید که دارید چه میکنید  تا در او ایجاد هیجان نمایید . این  راهکارها واقعا جواب میدهند  و امر خوردن را بر انها راحت تر می سازد.

 

۴- به طور مرتب مقدار کمی از غذایی که دوست ندارد را به او بدهید.

این راهکار خوبی برای زمانی که کودک شما نوع خاصی از غذا  مثل سبزیجات یا گوشت را دوست ندارد است.
شما می‌توانید در بشقاب او به صورت روزانه چند تکه از این مواد را قرار دهید تا حساسیت او را برطرف کنید. این کار را تا زمانی که بالاخره کودکتان به آن ماده غذایی علاقمند شود، تکرار کنید.

 

۵- به دست کودکتان زود قاشق دهید.

خیلی از والدین تصور میکنند کودکان تا زمان خاصی به کارد و چنگال نیاز ندارند.
هرچه زودتر به دست کودک خود قاشق بدهید، او استفاده از ان را زودتر یاد خواهد گرفت.
تفاوتی ندارد که او در سن پایین با آن قاشق غذا بخورد یا نه، فقط قاشقی به دستش بدهید تا نگه داشتن آن را زود یاد بگیرد و در زمان خوردن غذا برایش شیء غریبی نباشد.
واقعا ارزش این را دارد که یک ظرف غذا و قاشق به او اختصاص دهید تا با آن‌ها بازی کند. این امر باعث می شود که در امر خوردن زودتر استقلال پیدا کند.

 

 6- محیط شادی را  فراهم کنید.

این کار، کلید اصلی کار است. والدین باید برای مدتی کار و مشکلات خود را فراموش کنند و تمام توجه شان به کودک باشد. اگر زمان صرف غذا محیط شادی خلق کنید، تاثیر بزرگی بر تغذیه کودک خواهید گذاشت. غذا دادن به کودک را با لبخند انجام دهید تا فضای شاد و مثبتی را تامین کرده باشید. زمان غذا خوردن، برایش آرامش و امنیت ایجاد کنید. این امر در آینده‌ی او نیز موثر است.

 

امیدوارم این چند راهکار بتواند شما را در مساله مهم تغذیه کودک دلبندتان یاری کند.

نوشتن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما ممکن است از این برچسب ها و خصوصیات HTML استفاده کنید:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

3 × یک =