وبلاگ

زمان را دوست و یاور خود سازید

زمان را یاور خود سازید

با زمان دوست شوید.

همه‌ی ما در طول روز ۲۴ ساعت در اختیار داریم منتها نحوه‌ی استفاده ما از این ۲۴ ساعت یکسان نیست. حال مساله این است که چطور می توان بیشترین بهره را از این زمان برد. برخی معتقدند که اولویت بندی زمان  باعث افزایش کارآمدی در بهره‌مندی از زمان خواهد بود. در مساله‌ی اولویت بندی زمان حداقل دو فاکتور باید مورد توجه واقع شود: اهیمت و فوریت رویدادها.

اهمیت رویدادها را می‌توانید از کم اهمیت‌ترین تا پراهمیت‌ترین درجه بندی کنید. به طور مثال اگر قرار است مهمان برایتان بیاید کارهایی مثل تمیز کردن خانه، تهیه کردن غذا، خرید میوه، و در برخی مواقع بنزین زدن در پیش رو خواهید داشت. در این موقعیت آیا شما تمام خانه را تمیز می‌کنید یا تنها اتاق پذیرایی تان را مرتب می‌کنید؟ آیا زمانی را در پمپ بنزین صرف می‌کنید تا باک ماشین را پر کنید یا این کار را به زمان دیگری موکول می‌نمایید؟

در محل کارتان، ممکن است با وجود حجم کاری زیادی که دارید، رئیس شما یک کار خاصی را به شما واگذار کند. در این زمان شما باید تشخیص دهید انجام کدام کار مهم‌تر و کدام یک کم اهمیت‌تر است. اگر رئیس‌تان به شما بگوید: همین الان این کار را انجام بده. این بدان معناست که این کار اهمیت بالایی دارد و از فوریت بالایی برخوردار است  پس قاعدتا باید در راس برنامه‌ریزی اتان قرار بگیرد.

تقریبا همیشه، فوریت بر اهمیت غالب می شود. مثلا زن بارداری را در نظر بگیرید که در حال انجام کار مهمی است و همان لحظه زمان وضع حمل او فرا می‌رسد. اینجا فوریت بر اهمیت پیشی می‌گیرد. اگر به طور مثال شما همسر آن زن باشید، باز هم باید کار حتی مهم خود را رها ساخته و به همسر خود برسید. این‌ها نمونه‌هایی از فوریت هستند. وقتی رییس‌تان به شما می‌گوید: “این را همین الان نیاز دارم” می‌توانید از تن صدای او نسبت به فوریت این مساله اطمینان حاصل کنید. پس در زندگی روزمره خود این مساله را فراموش نکنید.

اولین کاری که باید انجام دهید این است که تمرکز خود را حفظ کنید.

طبق یک نقل معروف: “بزرگترین مشکل روزانه‌ی ما کمبود وقت نیست بلکه فقدان جهت است.”

آخرین کاری که  قبل از رفتن به خواب انجام می‌دهید، یا اولین کاری که  صبح هنگام باید انجام دهید این است که لیستی از اولویت‌هایتان بر اساس اهمیت تهیه کنید. حتی امور ساده و واضح را هم از قلم نیدازید.

سعی کنید کنترل امورتان رابه دست داشته باشید. تلاش نکنید که  اطرافیان خود را تحت کنترل داشته باشید.

به قول ویلیام بوتکر: “اگر میخواهید در کنترل و مدیریت دیگران موفق باشید، باید یاد بگیرید که خودتان را مدیریت و کنترل کنید.”

با حفظ کنترل خود، تعادل خودتان را حفظ خواهید کرد و زمانی که در تعادل باشید همه چیز مرتب پیش خواهد رفت .

زمان می‌تواند یک دوست یا دشمن باشد. همه‌ی ما در طول روز به یک اندازه وقت داریم. پس بیایید زمان را دوست خود بسازیم. این جمله از کتاب “مایکل الشولر” را بخاطر داشته باشید: “خبر بد این است که، زمان به سرعت پرواز میکند. خبر خوب اینکه: شما خلبان هستید.” یک خلبان باشید.

یک دیدگاه در مورد “زمان را دوست و یاور خود سازید

نوشتن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما ممکن است از این برچسب ها و خصوصیات HTML استفاده کنید:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

دو + هشت =