وبلاگ

راهکارهایی برای امن‌تر کردن تلفن همراه

امن‌تر کردن تلفن همراه

چند راهکار ساده برای امن‌تر کردن تلفن همراه

تلفن همراه و دیگر وسایل قابل حمل ما، حاوی اطلاعات زیادی در مورد ما هستند که در صورتی که به دست بیگانه بیفتند می‌تواند از خصوص ترین اطلاعات، مثل ذخایر موارد دلخواه و صفحات وب سایت های باز شده تا ایمیل های  ارسالی و دریافتی و حتی اپلیکیشن‌های کاربردی، مطلع شود. این وسیله کوچک و آسیب پذیر که حاصل پیشرفت تکنولوژی است در واقع دارای اطلاعاتی است که آن اطلاعات، انعکاسی ازشخصیت ماست.

نکته قابل توجه این است که برای در میان گذاشتن این اطلاعات محرمانه، اعتماد به تلفن همراه را به اعتماد به خانواده و دوستان ترجیح می‌دهیم.  شاید نیازی به گفتن نباشد ولی برای اعتماد به یک تلفن همراه باید اندکی محتاط عمل کرد. موضوع این است که خیلی از ما، برای تلفن خود حتی کد امنیتی هم فعال نکرده آیم، آن هم فقط به خاطر اینکه رمزگشایی قفل صفحه، به اندکی زمان و زحمت نیاز دارد. اگر بخواهیم تلفن ما بهترین کارایی را داشته باشد و آن را مرتب به روزرسانی کنیم باید از حفظ حریم خصوصی و امنیت دستگاه اطمینان حاصل کنیم. اما چگونه؟

استفاده از یک نرم افزار آنتی ویروس

ویروس‌ها و بد افزارها از جمله بزرگترین تهدیدات برای عصر دیجیتالی امروز هستند. آن‌ها نه تنها کار کردن گجت‌های شما از جمله تلفن های همراه را با مشکل رو به رو می‌کنند بلکه سبب از بین رفتن اطلاعات شخصی شما هم می‌شوند. حتی نسخه جدید از یک ویروس، قادر است نه تنها اطلاعات تلفن شما را نابود کند بلکه می‌تواند به اطلاعات خصوصی و مهم شما از جمله شماره امنیت اجتماعی، اطلاعات کارت بانکی، تاریخچه وب گردی و عکسهای نامگذاری شده نفوذ پیدا کند. بنابراین نصب یک آنتی ویروس بسیار حایز اهمیت است.

فعال کردن دزدگیر و حذف از راه دور

اگر تلفن شما به سرقت برده شد، اولین اقدام این است که گوشی خود را فورا از راه دور قفل نمایید و به منظور فاش نشدن اطلاعات، کارت حافظه را پاک کنید. شرکت سازنده گوشی‌های جدید، این ویژگی را برای تلفن ها لحاظ کرده است، پس اگر تاکنون از وجود این ویژگی در گوشی خود بی‌خبرید بهتر است در گوشی خود گشتی بزنید و آن را پیدا کنید و طریقه کار کردن با آن را یاد بگیرید. این ویژگی به کاربران این امکان را می‌دهد که از طریق اینترنت به تلفن خود متصل شوند و همه ی اطلاعات گوشی خود را پاک کنند و در نهایت تلفن را با یک پسورد غیر قابل هک قفل نمایند. درست است که دیگر به تلفن خود نمی‌رسید ولی حداقل این شانس را دارید که اطلاعات خصوصی‌تان فاش نشود.

جلوگیری از دسترسی غیرمجاز

بی شک نمی‌توان در همه ی لحظات تلفن خود را همراه داشت. مطمئنا زمانهایی وجود دارد که مجبور یم آن را از خود دور کنیم . اما دور ماندن از آن به معنای این نیست که اطلاعات ان باید در معرض خطر باشد .در چنین موارد یک اپلیکیشن به نام قفل کننده به کمک شما میآید.  اپ قفل کننده یک اپ ساده است که این امکان را فراهم میکند که شما بتوانید برای اطلاعات خصوصی خود مثل فایلهایی صوتی و برنامه ها و ….یک رمز اختصاص دهید و آنها را قفل نمایید و از دسترسی غیر مجاز به آن جلوگیری کنید . جدیدترین اپ قفل کننده به نام Hex Locked یک قدم فراتر گذاشته و برای شما تنظیمات و اختیارات زیادی ارایه کرده است تا بتوانید امنیت تلفن خود را تضمین کنید . قفل گشایی با اثر انگشت ، پیشگیری از حذف اپلیکیشن و کنترل والدین از جمله مزیت هایی هستند که این اپ داراست.

نصب اپلیکیشن‌های مجاز

اغلب کاربران قادر نیستند اپ هایی که دارای نسخه جدید از ویروس هستند را تشخیص دهند اما بازارهای رسمی مثل Play Store و Tunes شما را مطمئن می‌کنند که هیچ اپ ویروسی یا مخربی در بازار آن‌ها وجود ندارد. البته همه منابع چنین امنیتی را ارایه نمیکنند . اغلب بازارها و وب سایت برای امنیت شما هیچ ارزشی قایل نیستند و شما را در اجرایی آن اپ تنها میگذارند . پس پیشنهاد میشود از منابع غیر قابل اعتماد اپ دانلود نکنید و همچنین قبل از دانلود یک اپ ، نقطه نظرات کاربران که قبلا آن را دانلود کرده اند را بخوانید.  اگر به هنگام نصب یک اپ ، درخواستی مبنی بر دسترسی به حساب بانکی یا کارت بانکی شما شد، دقت کنید که مجوز آن تحت قرارداد امنیتی شما باشد.

مورد دیگر که باید مد نظر قرار دهید، توجه کردن به (صندوق اپ های دارای مجوز) است. این صندوق وقتی ظاهر می‌شود که شما قصد نصب یک اپ جدید را داشته باشید. اگر به هنگام نصب، هشداری مبنی بر “اجازه غیر ضروری” دریافت کردید، فورا بر روی گزینه “لغو انتخاب” برای نصب اپ مورد نظر، کلیک کنید.

اتصال به شبکه‌های امن

احتیاط است که هیچ گاه به یک شبکه عمومی یا یک وای فای باز وصل نشوید چون در غیر اینصورت ممکن است قربانی آن شوید. بهتر است حتی اگر هم متصل شدید از هر گونه انتقال پول و یا وارد شدن به سیستم بانک خود خودداری کنید. انجام چنین عملی ممکن است سبب دسترسی افراد سودجو به جزییات حساب بانکی شما و در نهایت خالی شدن همه ی حساب های شما شود. در حالی که استفاده از یک VPN امن، می‌تواند اطلاعات شما را محافظت کند.

نوشتن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما ممکن است از این برچسب ها و خصوصیات HTML استفاده کنید:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

20 − هفت =